מדורים: עובדים זרים לסיעוד טיפול בקשישים ציוד עזר לקשישים גופים חיצוניים תזונה בתי אבות מכשירי שמיעה מטפלות סיעודיות


הליקובקטור פילורי


הליקובקטור פילורי הוא חיידק שגורם להפרעות במערכת העיכול. לעומת חיידקים אחרים הוא מצליח לשרוד בקיבה למרות מיצי העיכול. החיידק יוצר דלקתיות בקיבה ואף גורם למותם של תאים בקיבה. הדלקתיות עלולה לגרום לכיב כיבה (אולקוס). החיידק הזה מאוד שכיח אצל האוכלוסייה המבוגרת, ניתן למצוא אותו בכ-90% מאוכלוסייה זו.

איך יודעים עם נדבקתם בחיידק:

  • ניתן לעשות בדיקת נשיפה - הבדיקה כלל לא מסוכנת. נושפים תחילה בינשוף ואז שותים מיץ תפוזים עם אבקהץ לאחר המתנה של חצי שעה חוזרים על הבדיקה. בדיקה זו נחשבת לאמינה מאד.
  • ניתן לעשות בדיקת דם - הבדיקה פחות אמינה.
  • ניתן לעשות בדיקת גסטרוסקופיה - הבדיקה מאוד מהימנה, מראה גם האם יש דלקת בקיבה בעקבות ההליקובקטור.
אין הוכחות חד משמעויות, אך לפי נתונים ממקרים רבים ניתן להידבק מרוק או כתוצאה מהיגיינה לקויה. לרוב כאשר לאחד מבין המשפחה יש את החיידק גם לשאר בני הבית יהיה את החיידק.

הנזק שהחיידק עלול לגרום:

  • לפי מחקרים, אצל מעל ל95% מהחולים בכיב תריסריון ומעל 90% מהחולים בכיב קיבה נמצא החיידק בקיבה. לכן רואים קשר ישיר בין ההליקובקטר לבין הכיבים הנ״ל, ולכן ישנה חשיבות רבה בהכחדתו של החיידק על מנת לאפשר הצלחה מלאה בטיפול.
  • החיידק מעלה את הסיכון לחלות בסרטן הקיבה ובלימפומה של הקיבה. לפי נתונים מחקריים ניתן לראות כי כל עוד החיידק ממשיך להתקיים בחולי סרטן מסוגים אלה, סיכויי הבראה שלהם נמוכים יותר. בנוסף התגלה שחולים בלימפומה מסוג MALT עשויים להחלים לחלוטין כאשר מכחידים לחלוטין את החיידק.
  • דלקתיות בקיבה וגסטריטיס.
  • כאבים, עצירויות, גזים, בחילות, התנפחות של הבטן וסלידה מאוכל.
כיצד ניתן לטפל:

  • טיפול משולב של 2 כדורי אנטיביוטיקה בשילוב כדור שעוזר להפחית את הפרשת מיצי הקיבה. הטיפול נע מ 7 ועד ל 14 יום בהתאם להחלטת הרופא ורמת המחלה. לאחר מכן ממשיכים ליטול עוד תקופה מסויימת את הכדור שמקבלים להפחתת מיצי הקיבה. חודש לאחר תום הטיפול יש לעשות בדיקה חוזרת על מנת לבדוק האם החיידק אכן נכחד.
  • ניתן גם לקבל טיפול טבעי מתזונאית מומחית שיקל על התסמינים, ללא הכחדת החיידק.
לסיכום: במידה וקשישים חשים בכאבי בבטן כפי שנזכרו במאמר זה (גם אלה הסובלים מתופעות אחרות מאלה שנזכרו לעיל) - יש לפנות לרופא. בנוסף חשוב מאד לשמור על היגיינה בקרב קשישים, למניעת הדבקה אפשרית.

* מאמר זה אינו מהווה ייעוץ רפואי, או תחליף לייעוץ רפואי. היוועצו ברופא בכל נושא רפואי.
+iSavta.co.il
דירוג מאמר - מאת . הליקובקטור פילורי - ציון 5/5

צרו קשר ישיר עם מטפלים ללא תיווך

51344

מטפלים באתר

הרשם לאתר

עקבו אחרינו בפייסבוק
והשארו מעודכנים!

מצאו מטפלים מצאו עבודה