מדורים: עובדים זרים לסיעוד טיפול בקשישים ציוד עזר לקשישים גופים חיצוניים תזונה בתי אבות מכשירי שמיעה מטפלות סיעודיות


חשיבות הכנה מראש של תרופות


רבים מבני אוכלוסיית הגיל השלישי נאלצים ליטול באופן קבוע מדי יום מס' רב של תרופות ותוספי מזון – תרופות למחלות כרוניות (לחץ דם, סכרת וכו'), תרופות למחלות קליניות, משככי כאבים ועוד...המספרים מראים כי 30% מן הקשישים בישראל נוטלים באופן קבוע לפחות 8(!) סוגי תרופות. מעבר להגברת הסיכוי לתופעות הלוואי בשל ריבוי תרופות והתנגשות בין תרופתית, קיים סיכון גבוה לנטילת מינוני יתר, אי נטילת תרופות מסויימות ובלבול בנטילת התרופות אשר עלול להוביל בסופו של דבר להתדרדרות במצב הבריאותי של הקשיש – עד כדי סכנת חיים של ממש.

התנהלות מסודרת ומאורגנת מצמצמת בצורה ניכרת את אותן סכנות של מינון יתר או מינון חסר. מעבר לחשיבות בהקפדה על המינון - רישום וארגון מסודר של התרופות מאפשרים לרופא המטפל לקבל מבט שלם על כל התרופות אותן נוטל הקשיש ובכך לוודא כי אינו נוטל תרופות שאינו זקוק להן עוד ויותר מכך – למנוע תופעות של התנגשות בין-תרופתית.

אחד הכלים הפשוטים והיעילים ביותר להכנה מראש של תרופות היא ארגונית פלסטיק, בה ניתן להכין מראש תרופות לשבוע שלם. הארגונית  מחולקת ל-7 שורות (כנגד 7 ימים) כאשר בכל שורה ישנם ארבעה תאים המחלקים את היום לבוקר, צהריים, ערב ולילה. על כל תא מצויין היום והזמן בשבוע – למשל שלישי-בוקר, שלישי-ערב וכו'. עלות של ארגונית שכזו מסתכמת בעשרות שקלים בודדים והיא יעילה ואפקטיבית מאוד.

מעבר לארגונית הפלסטיק הפשוטה, תוכלו למצוא מבחר רחב של ארגוניות דיגיטליות אשר מבוססות על ארגונית הפלסטיק הפשוטה – ייחודן של ארגוניות אלו בא לידי ביטוי בכך שבנוסף לארגון התרופות בצורה מסודרת הן בעלות מנגנון המשמיע צליל תזכורת לנטילת התרופות בזמנים הניתנים לכיוון מראש.

אנו ממליצים בחום לכל בני משפחות קשישים הנוטלים תרופות רבות באופן קבוע לוודא כי:

  • רופא המשפחה עבר על כל רשימת התרופות ואישר את כל התרופות המופיעות ברשימה.
  • לוודא עדכון הרופא בכל עת שבו מתווספת לקשיש תרופה חדשה.
  • לוודא רישום וסדר מדוייק של התרופות בבית הקשיש – כולל הכנה מראש בארגוניות תרופות למניעת בלבול, שכחה ומינון יתר.
  • להכין עותק של הרשימה לעדכון הצוות הרפואי במקרים של תופעות לוואי או ביקור בחדר מיון בשל שינוי במצב הבריאותי.
אמצעים אלו אינם כרוכים בזמן רב או בעלויות גדולות ובכוחן למנוע מצבים רפואיים מסובכים – שכאמור ניתן להימנע מהם לחלוטין עם סדר וארגון מראש. במקרים רבים המטפלות הסיעודיות אחראיות על מתן התרופות. כאשר זה המצב יש לתדרך את המטפלת היטב בנוגע לחשיבות הנושא, ולוודא שההכנה מתבצעת בצורה מסודרת ומדויקת

 
+iSavta.co.il
דירוג מאמר - מאת . חשיבות הכנה מראש של תרופות - ציון 5/5

צרו קשר ישיר עם מטפלים ללא תיווך

51920

מטפלים באתר

הרשם לאתר

עקבו אחרינו בפייסבוק
והשארו מעודכנים!

מצאו מטפלים מצאו עבודה